
To zwykłe zakłady, które zawieramy w życiu codziennym, tyle że o wiele wyższą stawkę. W zakładach wzajemnych gracz stawia pieniądze na najbardziej prawdopodobny, jego zdaniem, rezultat spotkania sportowego lub wydarzenia społeczno-kulturalnego, wynik meczu piłki nożnej lub wyborów prezydenckich.
W Polsce zakłady wzajemne organizowane są przez firmy posiadające zezwolenie na prowadzenie tej działalności na podstawie koncesji i regulaminów gry przyznawanych przez Ministerstwo Finansów RP. Najczęstszą formą zawierania zakładów wzajemnych są kupony nabywane w lokalnych punktach sprzedaży lub drogą internetową.
Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje zakładów wzajemnych:
Zakłady wzajemne zawierane w oparciu o kursy – w tym wypadku ewentualna wygrana przeliczana jest po kursie, który został zaakceptowany przez organizatora zakładów wzajemnych w momencie zawarcia zakładu.
Zakłady wzajemne zawierane w oparciu o automatyczny rejestrator zakładów – ta forma zakładów obowiązuje m.in w totalizatorze sportowym. Obstawione przez ciebie pieniądze trafiają do głównej puli. Ewentualna wygrana zależna jest więc zarówno od pieniędzy zgromadzonych w tej w puli, jak i ilości zwycięzców danego zakładu.
Giełda zakładów odbywa się pomiędzy dwoma graczami, którzy mają odmienne poglądy co do wyniku danego wydarzenia. Jeden z nich ustala kurs na wystąpienie lub nie wystąpienie danego zdarzenia, natomiast drugi z graczy, mający przeciwne zdanie, kupuje od niego zakład.