Świadomy Ryzyka
Potrzebujesz pomocy?
Telefon zaufania
801 889 890
Kursy

W grach hazardowych kurs jest ustalony przez operatora gier hazardowych (np. kasyno, bukmachera) przed rozpoczęciem danego zdarzenia. Wysokość ewentualnej wygranej jest związana z wielkością kursu.

Przykładowo, jeżeli operator gier hazardowych określił kurs 5.00 na wystąpienie jakiegoś wydarzenia, a my trafiliśmy dany zakład stawiając 1 PLN, nasza wygrana będzie wynosiła 4 PLN, jeżeli natomiast kurs wynosiłby 1.20 wówczas nasza ewentualna wygrana wynosiłaby jedynie 20 gr.

Wzór:

Wygrana = Stawka * Kurs - Stawka

Uwaga!

Kurs zazwyczaj nie jest wielkością równą prawdopodobieństwu wystąpienia danego zdarzenia. W przypadku zakładów bukmacherskich jest to wielkość subiektywna, określona przez bukmachera przed rozpoczęciem danego spotkania. W przypadku kasyn jest to wielkość obiektywna, jednak pomniejszona o wartość wynikającą ze współczynnika odpowiedzialnego za "przewagę kasyna".

Rodzaje kursów

Kursy dziesiętne - są to kursy najczęściej spotykane w Europie/Polsce, np. 2.00, 1.60, 10.00. Nasza ewentualna wygrana wynika z przemnożenia kursu przez stawkę, jednak bez wartości stawki.

Kursy ułamkowe - najczęściej spotykane są w Wielkiej Brytanii, np. 1/5, 5/1, 2/3. W tym wypadku pierwsza liczba w ułamku określa naszą możliwą wygraną przy stawce równej drugiej liczbie z ułamku. W celu zamiany kursu ułamkowego na kurs dziesiętny należy zapisać ułamek metodą dziesiętną i dodać 1.

Kursy amerykańskie – tego rodzaju kursy są najbardziej powszechne u firm bukmacherskich w USA i Kanadzie, np. -175, +270, +500. W celu otrzymania wygranej należy przekonwertować kurs amerykański na kurs dziesiętny, stosując metodę: gdy występuje minus należy podzielić 100 przez kurs amerykański bez minusa i dodać 1 (np. 100/175 + 1), gdy kurs amerykański jest dodatni należy podzielić kurs przez 100 i dodać 1 (np. 270/100 + 1).